Taikos pr. 141 Klaipėda, PC "BIG2" 8 46 256610 litaupa@balticum-tv.lt | Taikos pr.141 Klaipėda, PC "BIG2" 8 645 69988 travel@litaupa.lt |
Uzbekija
10 dienų kelionė. Karšta naujiena!
Kelionės programa
1 DIENA.
Skrydis: Vilnius/Ryga – Europos miestas – Taškentas.
2 DIENA. Taškentas - Samarkandas
Atvykimas į tarptautinį Taškento oro uostą. Sutvarkę įvažiavimo į šalį formalumus vyksite pusryčiauti.
Uzbekijos sostinė Taškentas – didingieji vartai į paslaptingą rytų šalį. Jis pirmą kartą paminėtas 1a.pr.Kr. kinų metraščiuose ir vadinamas Šaš-teka ir Čač-tepa. Taškentu miestas pavadintas tik 11a. ir, išvertus iš uzbekų kalbos, reiškia „Akmeninis miestas“.
Po pusryčių pradėsite ekskursiją su kvalifikuotu vietos gidu ir profesionaliu kelionės vadovu iš Lietuvos po Uzbekijos sostinę Taškentą, miestą, per kurį keliaudavo pirklių karavanai iš Kinijos į Europą, kuriame dera sena ir nauja.
Istorijos dvasią galėsite pajusti senamiesčio širdyje Chazet Imamo komplekse, apsuptame senovinių plūkto molio namų ir apraizgyto siauromis gatvelėmis. Nuo čia ir prasidėjo miesto augimas. Komplekse apžiūrėsite didžiulę Tilia Šeich mečetę, Kaffal Shashi mauzoliejų (16a.), Barak Chana medresę, laikomą vienu gražiausių Taškento architektūros paminklų, Islamo institutą pavadintą imamo al-Buhori vardu. Instituto bibliotekoje saugoma turtinga Rytų rankraščių kolekcija, tarp jų - seniausias pasaulyje Koranas, parašytas 7a. Bagdade ir Timūro valdymo laikais atgabentas į Uzbekiją.
Esant galimybei, aplankysite didžiausią Taškento turgų - Chorsu Bazaar, įsikūrusį po didžiuliu kupolu. Čia akys raibsta nuo daržovių, vaisių, riešutų įvairovės, gausybės prieskonių ... Turgaus čaichanoje galima paragauti chalvos ir pasimėgauti kvapnios arbatos puodeliu.
Toliau apžiūrėsite Kukeldaš medresę, vieną didžiausių ir žinomiausių Taškento paminklų. Tai pati didžiausia iš 16a. statytų medresių, išlikusių Centrinėje Azijoje.
Palikę senąją Taškento dalį, judėsite link miesto centro. Pravažiuosite Napriklausomybės aikštę, gėrėdamiesi fontanais, parkais, paminklais ir moderniais pastatais.
Po ekskursijos Taškente išvyksite į Samarkandą (~350 km). Nakvynė viešbutyje.
3 DIENA. Samarkandas
Įkurtas prieš 5000 metų, vienas seniausių pasaulio miestų, Romos ir Atėnų bendraamžis Samarkandas, yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą su prierašu – „Samarkandas – kultūrų kryžkelė“. Aleksandras Makedonietis apie šį miestą (graikiškai vadintą Marakandu) sakė: „Viskas, ką esu girdėjęs apie Marakandą yra tiesa, išskyrus tai, kad iš tiesų jis yra daug gražesnis nei galėjau įsivaizduoti“. Šie žodžiai puikiai apibūdina Samarkandą, įsikūrusį Šilko kelio sankryžoje. Samarkandas buvo ir iki šių dienų išliko mums kaip neperprantamos rytų mistikos simbolis.
Pusryčiai. Po pusryčių vyksite į ekskursiją su kvalifikuotu vietos gidu ir profesionaliu kelionės vadovu iš Lietuvos po miestą – muziejų Samarkandą, kuris 16a. tapo Čingischano įpėdinio Timūro milžiniškos imperijos sostine. Iš Timūro valdymo laikotarpio išlikę daug didingų statinių: visos Centrinės Azijos įžymybė – Šachi Zindos vienuolikos mauzoliejų kompleksas (11-14a.), legendinė Registano aikštė, vienas gražiausių ir didžiausių Bibi Chanum mečetės kompleksų Rytuose, Gur Emyro mauzoliejus ir t.t.
Ekskursiją pradėsite nuo centrinės Registano aikštės. Registano aikštė – tai senovinis Samarkando centras, miesto širdyje, musulmoniškosios architektūros šedevras. Šią aikštę iš trijų pusių supa trys medresės – islamiškosios mokyklos. Pirmoji - Ulugbeko medresė (1420m.), antroji - Sher Dor („liūtų buveinė“), baigta statyti 1636m, trečioji - Tilia Kari („paauksuotoji“). Medresių sienos dekoruotos įmantriais ornamentais, įvairiaspalvėmis mozaikomis ir įrašais iš Korano, jas supa aukšti minaretai. Ne veltui sakoma, kad Registanas –pats įspūdingiausias objektas visoje Centrinėje Azijoje.
Palikę Registano aikštę ir jos medreses, vyksite apžiūrėti vieno įspūdingiausių Samarkando statinių Bibi – Chanum mečetės komplekso, pastatyto paties Timūro užsakymu jo mylimai žmonai. Ketverius metus devyniasdešimt penki drambliai gabeno iš kalnų akmenis, kuriuos tašė penki šimtai akmentašių, o visas būrys kalvių kaldino pagrindinius vartus. Taip buvo sukurta didinga maldos vieta. Vienas metraštininkas rašė, jog, jei nebūtų dangaus, mečetės kupolas jį atstotų...
Vėliau lankysite egzotiškąjį Siabo turgų, kur galėsite paragauti čia parduodamų tradicinių uzbekiškų paplotėlių ir nusipirkti suvenyrų.
Pažintį su Samarkandu tęsite lankydami Gur Emyro mauzoliejų (išvertus iš persų kalbos „karaliaus kapas“), kuriame palaidotas Timūras (Tamerlanas), jo sūnūs ir garsusis anūkas Ulugbekas. Gur Emyro mauzoliejų dengia milžiniškas kupolas, o visas pastatas išklotas puikiomis žydros ir žalsvai melsvos spalvų plytelėmis. Į mauzoliejų įeisite pro prabangius vartus, kuriuos sukūrė garsusis Irano architektas Muchamedas ibn Mahmūdas. Vartai išpuošti margais ryškiaspalviais raštais, kuriuose pavaizduota saulė ir kiti dangaus kūnai, gėlės ir vaisiai. Vienoje kiemo pusėje – kapavietė, o kitoje - medresė ir mokinių bendrabutis. Ne vieną šimtmetį šis mauzoliejus buvo pavyzdys Centrinės Azijos architektams ir statybininkams.
Apžiūrėję Gur Emyro mauzoliejų, keliausite link Timūro anūko Ulugbeko, garsaus valdovo, puikaus matematiko ir astronomo, statytos observatorijos (15a.). Ulugbekas 1424m. Samarkande pastatė astronominę observatoriją, kurioje buvo įrengtas didžiausias to meto kvadrantas (spindulys 40,2 m). Observatorija stebino atliekamų tyrimų tikslumu. Ulugbeko mokslinis ir švietėjiškas darbas nuteikė prieš jį musulmonų dvasininkiją ir feodalus. Valdovas buvo nužudytas o observatorija sugriauta.
Iš observatorijos vyksite į senovės amatų centrą. Čia įrengta 17 dirbtuvių, kuriose meistrai demonstruoja auksakalystės, keramikos, popieriaus ir kitus dirbinius.
Grupės pageidavimu siūloma vyno degustacija (už papildomą mokestį). Nakvynė viešbutyje.
4 DIENA. Samarkandas - Nurata - Sarmyšo tarpeklis - Kyzylkumo dykuma (jurtų stovykla)
Pusryčiai. Po pusryčių kartu su vietos gidu ir kelionės vadovu iš Lietuvos tęsite pažintį su Samarkandu. Apžiūrėsite Šachi Zindos nekropolį – 11-14a. architektūrinį kompleksą, kurį sudaro daugybė nuostabiais ornamentais išpuoštų mauzoliejų. Šis kulto statinių ansamblis yra vienas didingiausių viduramžių paminklų.
Vėliau apžiūrėsite senovinio Afrosiabo miesto (7-6a.pr.m.e) kasinėjimų vietą ir muziejų. Archeologinių kasinėjimų metu čia buvo aptiktos ornamentais ištapytos sienų liekanos, kurias dabar galima pamatyti Afrosiabo muziejuje.
Po ekskursijos Samarkande Jūsų lauks kelionė į Kyzylkumo dykumą (~230 km). Kelionė neprailgs, kol iš žaliuojančių Samarkando apylinkių pateksite į dykumą. Žodis „dykuma“ mums skamba egzotiškai. Užmerkę akis įsivaizduojame smėlio jūrą, besidriekiančią tūkstančius kilometrų, tolumoje išnyrančią kupranugarių vilkstinę, žvaidždėtą dykumos naktį.... Kyzylkumas - didžiausia ir didingiausia Eurazijos dykuma, kuri driekiasi nuo Aralo jūros šiaurėje iki Zaravšano upės pietuose, tarp dviejų didingų Centrinės Azijos upių Syrdarjos ir Amudarjos. Išvertus į lietuvių kalbą, šios dykumos pavadinimas reiškia „raudonasis smėlis“. Didžiąją dalį dykumos sudaro smėlio kalvos, vadinamieji barchanai. Kadaise per Kyzylkumo dykumą ėjo garsusis „Šilko kelias“, buvo gabenamas šilkas, prieskoniai ir kitos vertingos prekės.
Atvyksite prie Sarmyšo tarpeklio, vadinamo vienu iš didžiausių „akmens galerijų“ pasaulyje. Dviejų kilometrų ruože juodajame skalūne galima pamatyti daugiau nei 3500 priešistorinių petroglifų iš neolito laikotarpio. Ypač stebina neįtikėtinas priešistorinio žmogaus kūrybingumas ir atkaklumas. Juk su primityviais kvarco kaltais kietame bazalte taškelis po taškelio iškalti sudėtingas kompozicijas buvo ne dienų, bet savaičių ar net mėnesių darbas. Dažniausiai vaizduojami įvairių gyvūnų, žmonių siluetai, medžioklės scenos ir žemės darbai. Raižiniai uolose liudija tuometinio žmogaus santykį su gamta, papročius, tikėjimus.
Toliau vyksite link Nuratos miestelio. Jau antikos laikais čia gyveno žmonės, o pasak legendos, 327 m. Nuratą įkūrė pats Aleksandras Makedonietis, kurio statytos tvirtovės likučius galima pamatyti pietinėje miesto dalyje. Nuratos tvirtovė buvo įkurta strategiškai puikioje vietoje – dirbami laukai čia priartėja prie bekraštės stepės. Ši teritorija ne vienoje istorinėje kronikoje minima kaip puiki vieta surinkti kariuomenę, o tvirtovė - užuovėja pabėgėliams. Nurata - garsi musulmonų piligrimystės vieta, čia palaidota daug pranašo Muhamedo laikais gyvenusių ir jį mačiusių žmonių. Čašma piligrimų kompleksą sudaro šaltinis, šulinys, mečetė „Džuma“ ir hamamas (pirtis). Trumpa pažintis su Nuratos miesteliu ir piligrimystės centru Čašma.
Iš Nuratos vyksite į jurtų stovyklą įsikūrusią dykumoje. Prieš jus pamažu versis nepakartojama milžiniškų smėlio barchanų panorama. Atvykę į stovyklą, apsigyvensite jurtose. Ši jurtų stovykla yra Kyzylkumo dykumoje apie aštuoni kilometrai nuo Aidarkiulio ežero. Stovi 10 – 12 jurtų, teritorijoje įrengti stacionarūs tualetai, dušai, yra elektra. Stovykloje yra netgi jurta - restoranas, kurioje svečiai vaišinami pietumis ir vakariene. Jurta – kilnojamas, mediniais ramsčiais įtvirtintas Azijos stepių klajoklių būstas - palapinė. Tradicinė jurta yra apskritimo formos, dengiamąją medžiagą sudaro avies vilnos pluoštas. Mediniai rėmai sudaro žiedinį karkasą, stogą remiančius polius bei duris. Šviesa į jurtos vidų patenka per viršuje padarytas angas (šangyraką), kurios naktį uždengiamos. Centre įrengiama ugniavietė. Jurta gerai pritaikyta klajokliškam gyvenimo būdui ir rūsčiam klimatui - ji lengvai surenkama ir pergabenama, storas vilnos sluoksnis saugo nuo šalčių, aptaki forma mažiau priešinasi vėjui. Įsikūrę jurtų stovykloje, keliausite į dykumą, kur lipsite ant paties aukščiausio barchano nuleisti saulės. Dykuma – puiki vieta poilsiui, čia žmogus gali nusiraminti, atsikratyti blogos energijos ir atsipalaiduoti. Nusileidus saulei, Jums bus paruošta vakarienė. Virėjas papasakos apie uzbekišką plovą ir jo gaminimo subtilybes. Po vakarienės, sėdėdami aplink degantį laužą, klausysitės klajoklių dainų, mėgausitės ramybe, paslaptingais nakties garsais ir įstabiu milijonų žvaigždžių voratinkliu danguje. Naktys dykumoje – ypatingos. Bent vieną kartą dykumoje nakvojęs žmogus to nepamirš visą likusį gyvenimą... Nakvynė jurtose.
5 DIENA. Kyzylkumo dykuma - Aidarkiulio ežeras - Buchara
Entuziastai, svajojantys pamatyti ankstyvo ryto dykumos grožį, kelsis apie 4 val. ryto ir keliaus prie barchanų, ant kurių užlipę pasveikins saulę. Nepakartojamas jausmas - klausytis spengiančios tylos ir žvelgti į tekančios saulės spinduliais apšviestus dykumos tolius. Prieš akis atsiveria, atrodytų, nei pradžios, nei pabaigos neturinčios dykumos platybės, nė menkiausio gyvybės ženklo, vien uolos ir smėlis... Tačiau absoliučios tuštumos vaizdas apgaulingas – dykumoje yra daugybė gyvybės formų, kurių žmogus nepastebi, arba kurios pasirodo tik naktį.
Pusryčiai. Po pusryčių leisitės į kelionę kupranugariais* per dykumą iki Aidarkiulio ežero. Keliaudami grožėsitės dykumos vaizdais, stebėsite augmeniją ir gyvūniją. Kyzylkumo dykumoje auga daugiau nei 25 rūšys augalų: tai eraičinai, saksaulai, druskažolės, dygliažolės ir t.t. Keliaujant yra tikimybė pamatyti varanus, dykumos šoklius, įvairius paukščius. Kelionę kupranugariais baigsite prie Aidarkulio ežero, plytinčio degančiuose Kyzylkumo dykumos smėlynuose. Anksčiau į čia esančią reljefo žemumą patekdavo tik drenažo vanduo iš stepės vandens pertekliaus. Geografiniu stebuklu vadinamas Aidarkiulio ežeras atsirado, kai 1969m. vasarą labai stipriai patvinus Syrdarjos upei, vanduo išsiveržė iš Čardarjos rezervuaro, užpildydamas visą žemumą. Šiuo metu Aidarkulis yra antras pagal dydį ežeras Uzbekijoje. Atvykę prie ežero, išsimaudysite, pailsėsite gamtoje. Po to Jūsų lauks pietūs. Pietums bus patiekta kepta žuvis, šviežios daržovės, vaisiai, mineralinis vanduo.
Po pietų išvyksite į Bucharą (~270 km). Atvykę įsikursite viešbutyje. Jums bus pasiūlyta vakarienė su folkloro programa Nadir Divan Begi medresėje (už papildomą mokestį ~ 12 USD). Nakvynė viešbutyje.
6 DIENA. Buchara - Urgenčas
Buchara, vienas seniausių ir istoriškai svarbiausių Centrinės Azijos miestų, savo istoriją kuria jau daugiau kaip 2500 metų. Miestas buvo įkurtas prie pat šilko kelio, todėl čia klestėjo prekyba, kūrėsi karavansarajai. Dėl unikalios architektūros, gausybės mečečių, mauzoliejų, medresių, išlikusių nuo seniausių amžių, istorinis Bucharos centras 1993 m. buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai vieta, kurioje pulsuoja tikras Rytų gyvenimas: margos turgavietės, siauros gatvelės, nuolat pilnos arbatinės ir daugiau kaip 140 architektūros paminklų.
Pusryčiai. Po pusryčių kartu su vietos gidu ir kelionės vadovu iš Lietuvos pradėsite pažintį su senąja Buchara. Pirmiausia aplankysite 9 amžiaus architektūros šedevrą – Samanidų dinastijos mauzoliejų. Samanidai (875-999m.) buvo Persijos dinastija Centrinėje Azijoje ir Rytų Irane, kurie pirmieji atgaivino persų kultūrą ir kalbą po arabų užkariavimo. Ankstyvosios samanidų sostinės buvo Samarkandas, Šašas ir Heratas, o vėliau pagrindine sostine tapo Buchara. Samanidų mauzoliejus laikomas vienu seniausių islamiškosios architektūros paminklų Centrinėje Azijoje (9a.). Šis mauzoliejus simbolizuoja atgimimo epochos pradžią ir Centrinės Azijos kultūros sklaidą viduramžiais, po arabų užkariavimų. Šalia Samanidų mauzoliejaus apžiūrėsite Čašma Ajubo mauzoliejų ir šventąjį šaltinį (14a.), kuriame dabar veikia vandens muziejus ir kilimų paroda.
Vėliau keliausite iki Registano aikštės, kurioje išlikęs tik Bolo hauzo („vaikų vandens telkinys“) architektūrinis ansamblis (17a.). Centrinėje Azijoje dėl vandens stokos buvo kuriami dirbtiniai vandens telkiniai ir Bolo hauzas iki pat 20a. tarnavo vietos žmonėms kaip vandens šaltinis. Šalia buvo pastatyta dvidešimties kolonų mečetė, kuri dėl jų atspindžio vandenyje vadinama „40 kolonų mečete“. Šiek tiek vėliau šalia mečetės buvo pastatytas ir minaretas.
Po Bolo hauzo komplekso Bucharos istoriniame centre apžiūrėsite Arko tvirtovę (6-3 a.pr.Kr.). Viduramžiais tai buvo atskiras miestas su emyro rūmais, monetų kiemu, mečetėmis, valdžios institucijomis, pirklių sandėliais, parduotuvėmis, kalėjimu ir aikšte susirinkimams. Tvirtovės teritorijoje skirtingais laikotarpiais gyveno ir kūrė garsūs mokslininkai ir rašytojai, iš jų paminėtinas garsusis arabų filosofas Avicena.
Toliau viena iš prekybinių Bucharos gatvių pasieksite Poi Kaliano kompleksą (12-16a.). Poi Kaliano architektūrinį ansamblį sudaro Kaliano minaretas, Kaliano mečetė ir Miri Arab medresė. 46,5 metro aukščio Kaliano minaretas yra seniausias komplekso pastatas ir Bucharos simbolis. Minaretui daugiau nei 9 šimtmečiai, ir jis nė karto nėra perstatytas ar restauruotas. Pasakojama, kad viduramžiais minareto viršuje naktį degdavo ugnis – tai buvo dykumų švyturys karavanams, kurie per dykumą traukė į šventąjį islamo miestą Bucharą. Minaretas tilteliu sujungtas su Kaliano mečete, kuri buvo pastatyta 1514 m. Ji yra antra pagal dydį Uzbekijoje po Samarkando Bibi Chanum mečetės. Vidinį pagrindinės Bucharos mečetės kiemą puošia dengtos arkinės galerijos su kupolais ir kolonomis. O Miri Arab medresė yra vienintelė Centrinės Azijos aukštoji mokykla, kurioje daugiau nei 400 metų nepertraukiamai vyksta islamo studijos.
Vėliau apžiūrėsite 15a. Ulugbeko medresę, išsiskiriančią formų harmonija. Tai didžiulis stačiakampio formos pastatas su aukštu fasadiniu portalu ir tradiciniu kiemu. Įdomi detalė yra ta, kad koridorius prie įėjimo veda ne į kiemą, kaip priimta medresėse, o išsišakoja ir veda į skirtingas puses – į mečetę ir į mokymo salę. Nuo viduramžių virš durų į medresę išlikęs užrašas: „žinių siekis yra visų musulmonų pareiga – kiekvieno vyro ir kiekvienos moters“. Ulugbeko medresėje galėjo mokytis apie 80 studentų, kurie studijavo astronomiją, matematiką, arabų kalbą ir religijos mokslus. Dabar Ulugbeko medresė yra vienas garsiausių architektūros paminklų Bucharoje.
Pačiame senosios Bucharos centre stovi viena iš pirmųjų miesto mečečių - Magoki Atori (9a.) - „mečetė duobėje“. Kažkada mečetės vietoje buvo ugnies šventykla, o aplink šurmuliavo Mėnulio turgus, kuriame buvo prekiaujama prieskoniais ir vaistiniais augalais. Įsigalėjus islamui, ugnies šventykla ir turgus buvo nugriauti, o jų vietoje iškilo mečetė, iš kitų tos pačios paskirties pastatų išsiskirianti savo dekoru. Originalios formos ir šešėlių žaismas raštuose, išdėliotuose iš plytų, pietinio fasado ornamentų prabanga liudija patį aukščiausią 12a. Bucharos amatininkų meistriškumą.
Po Magoki Atori mečetės apžiūrėsite Liabi hauzo kompleksą (16-17a.). Tai teritorija, kur aplink didžiulį vandens telkinį (ilgis 42m, plotis 36m, gylis 5m) yra išsidėstę Nadir Divan Begi medresė ir hanaka, bei Kukeldaš medresė.
Kukeldaš medresė (16a.), turinti 130 gyvenamųjų patalpų studentams, yra didžiausia Bucharoje ir viena didžiausių Centrinėje Azijoje. Šiuo metu medresėje vyksta rekonstrukcija, galima apžiūrėti tik šiaurinę jos dalį, kurioje yra įkurtas memorialinis rašytojo Sadridino Aini muziejus.
Rytinėje Liabi hauzo dalyje yra išsidėstęs Nadir Divan Begi ansamblis (17a.) Pagal pirminį planą tai turėjo būti karavansarajus, skirtas pro šalį keliaujantiems pirklių karavanams, tačiau atidarymo metu chanas Imamkuli netiketai pastatą pavadino medrese. Dėl to Nadir Divan Begi turėjo keisti pastato konstrukciją, teko prie pagrindinio fasado pristatyti lodžijas, portalą ir bokštus, bei įrengti antrą aukštą su gyvenamosiomis patalpomis studentams. Tačiau patalpa pamokoms taip ir nebuvo įrengta (beje, daugelyje Bucharos medresių studentai nesimokė, o tik gyveno).
Pažintį su Buchara užbaigsite Čor Minor medrese. Taip vadinama „keturių minaretų“ medresė buvo pastatyta turtingo turkmėno. Unikalios formos išpuoštus ornamentais medresės minaretus jungia didžiulis kupolas, vaizduojantis dangų. Yra manoma, kad minaretai simbolizuoja keturias pagrindines religijas. Antrąjį medresės aukštą užima biblioteka, sauganti senuosius rankraščius.
Esant galimybei, laisvu laiku lankysite turgų, menantį Šilko kelio laikus.
Vakare važiuosite į geležinkelio stotį, iš kur 21:30 traukiniu iškeliausite į Urgenčo miestą. Nakvynė traukinyje 4 – vietėse kupė.
7 DIENA. Urgenčas - Chiva
Pusryčiai. Kartu su vietos gidu ir kelionės vadovu iš Lietuvos keliaujame į Lintongą. Pažintis su
9:30 atvyksite į Chorezmo regiono sostinės Urgenčo geležinkelio stotį ir autobusu važiuosite į Chivą (~30 km). Atvykę į Chivą, esant galimybei, būsite apgyvendinti viešbutyje.
Chivos, įkurtos 1m.e.a., istorija ilga ir turtinga. Chivos pavadinimas reiškia „Saldus vanduo“, kuris galbūt prigijo todėl, jog miestas yra įsispraudęs tarp dviejų pragaištingų dykumų – Karakumų ir Kyzylkumo. Legenda pasakoja, jog Nojaus sūnus kadaise dykumoje atradęs šulinį ir iš džiaugsmo sušukęs „saldus vanduo“, toje vietoje ir buvo įkurta Chiva. Chiva – oazė Kyzylkumo dykumoje. 1990 m. UNESCO Chivos senamiestį įtraukė į saugomų kultūros paminklų sąrašą.
Pusryčiai. Po pusryčių kartu su vietos gidu ir kelionės vadovu iš Lietuvos pradėsite pažintį su Chiva, vienu įdomiausių Chorezmo srities miestų. Keliausite į Ičian Kalos architektūrinį ansamblį (12 – 14a.). Senasis Ičian Kalos kompleksas („vidinis gynybinis ratas“) yra Chivos viduje praktiškai laiko nepaliestas viduramžių miestas, kuris pirmasis Centrinėje Azijoje buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai tankiai apgyvendintas senasis miestas, kuris per savo gyvavimo istoriją ne vieną kartą buvo sugriautas ir atstatytas. Chivos senamiestį juosia galinga 2250m ilgio dykumos molio ir šiaudų mišinio siena, kurioje kas 30 m iškyla gynybiniai bokštai. Patekti į miestą galima pro ketverius vartus.
Pirmiausia apžiūrėsite Kunia Ark („senoji tvirtovė“) – valdovo citadelę. Čia buvo viskas, ko galėjo prisireikti valdovo ir jo šeimos gyvenimui, valstybės reikalų tvarkymui, kariuomenei ... Nuo 18a. pabaigos tvirtovė buvo saugomas „miestas mieste“, ji slėpėsi už dvigubų sienų – savų ir Ičian Kalos.
Toliau apžiūrėsite Kalta Minor minaretą – Chivos simbolį. 19a. viduryje Muchamedas Amin chanas įsakė pastatyti tokio aukščio minaretą, iš kurio galėtų matyti Bucharos miestą. Tačiau chanas greitai mirė, o minaretas taip ir liko nebaigtas. Jo aukštis tik 26 metrai, todėl liaudyje vadinamas „trumpuoju minaretu“. Nors ir nebaigtas statyti, minaretas atrodo įspūdingai. Prie pagrindo jo perimetras yra 14 metrų, sienas puošia nuostabios mozaikos.
Vėliau keliausite į Pachlavan Machmudo – legendinio tautos didvyrio, poeto, filosofo ir imtynininko mauzoliejų, vieną gražiausių pastatų kompleksų Chivoje. Vidinės mauzoliejaus sienos, lubos ir kapo akmuo padengti nuostabaus grožio mėlynomis plytelėmis. 56,6 m. Islam Chodži minaretas yra matomas iš visų pusių, todėl prekybiniai karavanai juo naudojosi lyg savotišku orientyru. Iš 45 metrų aukštyje įrengtos apžvalgos aikštelės kaip ant delno matosi visas miestas. Unikalios architektūros Džuma mečetė garsėja įmantriai išpuoštais pagrindiniais vartais ir unikalia maldos sale. Pažintį su Chivos senamiesčiu baigsite lankydami Taš Chauli (18 – 19a.) chano rūmus, kur buvo chano asmeniniai apartamentai, vidinis kiemas, skirtas oficialių svečių priėmimui, haremas.
Chiva garsėja savo medžio raižybos meistrais. Grupės pageidavimu, esant galimybei, lankysite raižybos meistrų dirbtuves.
Vakare Jums bus pasiūlyta vakarienė su folkloro programa (už papildomą mokestį nuo 13 iki 15 USD). Nakvynė viešbutyje.
8 DIENA. Chiva - Urgenčas - Taškentas - Ferganos slėnis
Pusryčiai. Po pusryčių pervežimas iš Chivos į Urgenčo oro uostą. Vietinis skrydis: Urgenčas – Taškentas. Atvykimas į Taškento oro uostą. Išvykimas į Ferganos slėnį (~350 km). Ferganos slėnis, iš visų pusių apsuptas kalnų grandinių, apima rytinę Uzbekijos dalį. Slėniu teka antroji pagal dydį Centrinės Azijos upė Syrdarja ir daugybė jos intakų. Žinoma, kad prieš 5-6 tūkstančius metų Ferganos slėnyje jau buvo išvystytas žemės ūkis. Čia buvo auginama medvilnė, vynuogės, graikiniai riešutai, imbieras, granatmedžiai apie kuriuos Kinijoje sužinota tik 2 a.pr.Kr. Ferganos slėniu ėjo didysis Šilko kelias – pagrindinis prekybos kelias iš Kinijos į Europą. 2a.pr.Kr. kinų kronikose rašoma, kad Davani teritorijoje (taip vadinosi Ferganos slėnis) buvo daugiau nei 70 miestų... Čia gimė žinomas viduramžių astronomas Achmedas al Fergani ir Didžiųjų Mogolų valstybės Indijoje kūrėjas Zachiridinas Bobūras (1525m.). 18a. Ferganos slėnyje buvo sukurta nepriklausoma valstybė – Kokando chanatas. Šiandien Ferganos slėnis yra labiausiai apgyvendinta ir derlingiausia Uzbekijos dalis. Čia auginama geriausia medvilnė, sultingieji arbūzai ir saldieji melionai.
Po pietų atvyksite į „vėjų miestu“ vadinamą Kokandą, kuris buvo galingo Kokando chanato sostinė. Apžiūrėsite iki šių dienų išlikusius paskutiniojo Chudojar chano rūmus (1871m.).
Vėliau vyksite į Rištaną, vieną iš Ferganos slėnio perlų. Kaip ir didžioji dalis Ferganos slėnio miestelių Rištanas garsėja gintarinėmis vynuogėmis ir nuostabiai kvepiančiais melionais. Tačiau Rištanui šlovę pelnė keramikos dirbiniai - nuo senų laikų jis vadinamas „Uzbekijos keramikų dirbtuve“. Čia keramikos meistrai savo amatą perduoda iš kartos į kartą. Lankantis dirbtuvėse, galima apžiūrėti keramikų dinastijų darbus ir stebėti gamybos procesą. Pageidaujantys galės nusipirkti rankų darbo keramikos.
Iš Rištano važiuosite į Ferganos miestą. Nakvynė viešbutyje.
9 DIENA. Fergana - Margilanas - Taškentas
Pusryčiai. Po pusryčių keliausite į Margilaną, vieną iš Ferganos slėnio miestelių, kuris jau 10 amžiuje buvo svarbus šilko gamybos centras. Dabar čia veikia vienintelė Centrinėje Azijoje rankų darbo šilko, vadinamo „karališkuoju šilku“, audinių gamykla. Lankydami gamyklą, stebėsite visą šilko gamybos procesą – nuo šilkverpių auginimo iki išaustų audinių dažymo. Galėsite nusipirkti šilko, medvilnės ir suvenyrų.
Išvykimas iš Ferganos slėnio į Taškentą. Poilsis viešbutyje. Išvykimas į Taškento oro uostą. Naktį skrydis: Taškentas – (Europos miestas) – Ryga/Vilnius.
10 DIENA.
Grįžimas į Lietuvą.
! Tikslių kelionės kainų klauskite kelionių agentūroje
Į kelionės kainą įskaičiuota:
- Kelionė patogiu autobusu su vėdinimo sistema pagal programą.
- 6 nakvynės 3-4*viešbučiuose.
- 1 nakvynė traukinio miegamajame kupe tipo vagone (4-vietėse kupė) Buchara – Urgenčas (arba Urgenčas – Buchara).
- 1 nakvynė jurtose Kyzylkumo dykumoje.
- Maitinimas pagal programą 8 pusryčiai, 1 vakarienė, 1 pietūs.
- Kelionė kupranugariais Kyzylkumo dykuma iki Aidarkiulio ežero (pageidaujantys gali važiuoti autobusu).
- Vietinio skrydžio bilietai su oro uostų mokesčiais: Urgenčas – Taškentas;
- Ekskursinė – pramoginė programa (pagal aprašą).
- Bilietai į lankomus objektus.
- Vietinių rusiškai kalbančių gidų paslaugos.
- Profesionalaus kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos.
- Kelionės dokumentų sutvarkymas.
Į kelionės kainą neįskaičiuota:
- Tarptautinių skrydžių bilietai su oro uostų mokesčiais (priklauso nuo sezono, oro linijų bendrovės, bilieto išrašymo datos etc.).
- Uzbekistano Respublikos viza ; (tvarkoma apie 2 savaites).
- 5 vakarienės
- 1 vakarienė su folklorine programa Bucharoje Nadir Divam Begi medresėje ~ 12 USD .
- 1 vakrienė su folklorine programa Chivoje ~13- 15 USD .
- Papildomos ekskursijos.
- Medicininių išlaidų draudimas užsienyje (privalomas), nelaimingų atsitikimų, bagažo ir neįvykusios kelionės draudimas (pagal pageidavimą).
- Asmeninės išlaidos, arbatpinigiai vietiniams gidams ir vairuotojams, gėrimai, kitos nepaminėtos išlaidos.
- P.S. už leidimą fotografuoti ir filmuoti tam tikruose objektuose mokama papildomai.
Papildoma informacija:
- Kelionės programa, objektų lankymo tvarka gali keistis.
- Keičiantis lėktuvo bilietų ir paslaugų kainoms bei valiutų kursui, kelionės kaina ir data gali keistis.
- Lėktuvo bilietai negrąžinami ir nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami.
- Programa gali būti optimizuojama 1 mėn. iki kelionės pradžios.
- Viza: Reikalinga ir turi būti įsigyta prieš išvykimą iš Lietuvos.
- Vizos gavimui reikalingi dokumentai:
* pasas, galiojantis ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės pabaigos.
* 1 spalvota nuotrauka Uzbekistano vizai gauti.
Daugiau informacijos suteiksime kelionių agentūroje Litaupa Tours