Taikos pr. 141 Klaipėda, PC "BIG2" 8 46 256610 litaupa@balticum-tv.lt | Taikos pr.141 Klaipėda, PC "BIG2" 8 645 69988 travel@litaupa.lt |
Turkija
Apie šalį » | Viešbučiai » | Kurortai » | Orai» | Kelionės ir kainos» |
BENDRA INFORMACIJA APIE ŠALĮ
Geografija. 97 % teritorijos yra Azijoje ir 3 % Europoje. Europietišką šalies dalį juosia Juodoji ir Egėjo jūros ir siena su Bulgarija. Azijoje esančią Turkijos dalį skalauja tos pačios jūros, dar ji ribojasi su Gruzija, Armėnija, Iranu, Iraku, Sirija. Šias skirtinguose žemynuose esančias Turkijos dalis skiria Bosforo sąsiauris ir Marmuro jūra. Tai kalnuota šalis, daugiau kaip 75 % jos teritorijos plyti aukščiau kaip 500 m virš jūros lygio. Vidutinis kalnų aukštis - 1 km. Labiausiai kalnuota rytuose. Čia yra garsusis Ararato kalnas (5137 m), prie kurio sustojo po potvynio Nojaus laivas. Turkijos rytuose prasideda Tigro ir Eufrato upės.
Sostinė. Ankara.
Klimatas. Negalima kalbėti apie visą šalies klimatą iškart, nes jis atskiruose regionuose skirtingas. Pajūryje jis veikiamas jūros, tad švelnesnis. Šalies centrinėje dalyje, kalnuose - žemyninis. Pajūrio vietovėse vasara sausa ir karšta. Šiauriniuose Turkijos rajonuose, ypač tuose, kurie prie Juodosios jūros, vasaros ne tokios karštos kaip prie Egėjo jūros.
Gyventojai: 71,15 mln. gyventojų (2007 m. birželis). Iš jų turkai sudaro apie 80 %, kurdai - apie 17 %. Likusi dalis - graikai, arabai, armėnai, žydai.
Kalba. Valstybinė kalba - turkų.
Religija. 99 % musulmonų (keturi penktadaliai - sunitai, penktadalis - šiitų), yra krikščionių, judėjų.
Valgiai. Turkų virtuvė - viena iš turtingiausių pasaulyje. Tai puikus centrinės Azijos ir Viduržemio jūros regiono virtuvių tradicijų mišinys. 600 metų turinčios dvaro virtuvės tradicijos gyvuoja ir šiandieninėje Turkijoje. Stalas kiekvienuose namuose stebina patiekalų gausa, o serviravimas turkams - meninė kūryba, o ne buitiniai rūpesčiai. Turkų virtuvėje yra daugybė patiekalų, kurie gali turėti kelis skirtingus variantus, gali būti ruošiami su skirtingais ingredientais. Patiekalai skirstomi į tris pagrindines grupes: miltiniai, mėsos ir daržovių. Turkų virtuvės pagrindą sudaro grūdinės kultūros (ryžiai, kviečiai) ir daržovės. Valgoma daugybė nemėsiškų patiekalų. Mėsa daug kur gali būti tik kaip papildomas ingredientas. Net prie kebabo didesnę dalį lėkštės užima garnyras, daržovės ar jogurtas.
Alkoholiniai gėrimai. Turkiškas alus, raudonasis ir baltasis vynai, nacionalinis alkoholinis gėrimas rakija (anyžinė degtinė), atskiesta vandeniu, vadinama „liūtų pienu“. Rakija geriama su įvairiais užkandžiais, vadinamais meze. Populiarūs vaisiniai vynai - melionų, vyšnių, granatų.
Viešbučių specifika. Turkijos kurortuose gausu įvairių kategorijų viešbučių. Kartais tos pačios kategorijos viešbučiai gali skirtis savo naujumu, modernumu, įranga, siūlomų paslaugų gausa ir kokybe.
Turkijos viešbučiai yra kategorizuojami žvaigždutėmis. Taip pat Turkijoje egzistuoja atskira viešbučių HV (Holiday Village) kategorizacija. Pagal pastarąją kategorizacijos sistemą vertinami atostogų kompleksai, šių kompleksų pastatams taikomi griežtesni aukščio apribojimai ir kt.
Garsiausios Turkijos lankytinos vietos:
- Stambule: Šv. Sofijos soboras, Topkapio rūmų kompleksas, Žydroji mečetė;
- Aspendoje: antikinis amfiteatras, Apolono šventykla ir romėnų pirtis, kurioje dabar įsikūręs Archeologijos muziejus;
- Pergė: Pergės miesto griuvėsiai;
- Pamukalė: Tai viena iš įžymiausių Turkijos vietų. Privažiavus prie miestelio, iškyla spindinčio baltumo kalvos (daugiau kaip 100 m aukščio). Iš arčiau šis gamtos kūrinys primena užšalusį krioklį su daugybe terasų ir kaskadų. Tokio nuostabaus peizažo jūs nepamatysite niekur kitur pasaulyje. Čia mineralinių druskų prisotinti vandenys, krisdami nuo uolų, sukūrė suakmenėjusias, akinančio baltumo kaskadas. Kiekviena terasa turi nedidelį baseiną, kuriame vandens temperatūra nenukrinta žemiau 37 laipsnių, senovinio Hierapolio miesto Apolono šventykla
- Konijoje: besisukančių“ dervišų brolija, Mevlanos muziejus;
- Kapadokija: vienas iš pasaulio gamtos stebuklų Gioreme, Zelve - muziejai po atviru dangumi
- Faselyje: romėnų akvedukas, Adriano vartai, romėnų laikų amfiteatras, bylojantis apie puoselėtą meilę teatrui ir gladiatorių kovas.
Būtina išbandyti.
Turkiška pirtis. Tai ne šiaip paprastas pastatas nusiprausti. Tai tarsi savotiškos gydyklos su masažais, aromatinėmis voniomis, garų kambariais. Turkijos pirtys - didžiuliai akmeniniai pastatai aukštais kupolais, pro kuriuos patenka šviesa ir grynas oras. Pirtys išpuoštos marmuro kolonomis. Pirčių procedūros trunka po keletą valandų.
Iškyla plaustais kalnų upe. Marmario regione ši iškyla yra sunkesnė dėl sudėtingesnių upės slenksčių. Antalijos regione upės trasa yra lengvesnė ir į šią kelionę galima vežtis mažamečius vaikus nuo 5-6 metų.