Taikos pr. 141 Klaipėda, PC "BIG2" 8 46 256610 litaupa@balticum-tv.lt | Taikos pr.141 Klaipėda, PC "BIG2" 8 645 69988 travel@litaupa.lt |
Jungtiniai Arabų Emiratai
Apie šalį » | Viešbučiai » | Kurortai » | Orai» | Kelionės ir kainos» |
BENDRA INFORMACIJA APIE ŠALĮ
Geografija. Jungtiniai Arabų Emyratai (toliau JAE arba Emyratai) – tai valstybė, esanti Artimuosiuose Rytuose, pietvakarių Azijoje. Pietrytinėje Arabijos pusiasalio dalyje esančios šalies krantus skalauja Persijos ir Omano įlankos. Rytuose ir šiaurėje JAE ribojasi su Omanu, pietuose ir vakaruose – su Saudo Arabija ir šiaurės vakaruose – su Kataru. Nors didžiąją dalį JAE teritorijos užima smėlio dykumos, šalies gamtovaizdis įvairus – pietuose ir vakaruose plyti dykumos su kartais pasitaikančiomis oazėmis; rytuose driekiasi al Chadžaro kalnai; o siaurame Omano įlankos pakrantės ruože dėl didesnio kiekio kritulių vystoma žemdirbystė. Dauguma miestų ir kurortų yra įsikūrę pakrantėse ir oazėse. Al Chadžaro kalnyne yra aukščiausias šalies taškas – Džabalo Jibyro kalnas (1527 m). Persijos įlankoje yra daug valstybei priklausančių salų (iš viso apie 200 salų). Upių nėra.
Plotas. 82 880 kv. km.
Sostinė. Abu Dabis (apie 1,85 mln. gyventojų, 2005 m.).
Klimatas. JAE yra subtropinio klimato zonoje, kuriai būdingos karštos ir drėgnos vasaros bei švelnios žiemos. Žiemą (nuo lapkričio mėn. iki kovo mėn.) vidutinė oro temperatūra dieną yra 26 laipsniai šilumos, o naktį – 18 laipsnių šilumos. Vasarą oro temperatūra pakyla iki 40 laipsnių karščio, o pačiais karščiausiais mėnesiais – liepą ir rugpjūtį – siekia ir 48 laipsnius. Dėl Indijos vandenyno įtakos pajūrio miestuose vasarą labai drėgna. Poilsiui geriausias metas – nuo spalio iki gegužės, kai šiltą saulėtą dieną keičia vėsus vakaras. JAE – sausringas kraštas, tad krituliai čia labai reti. Vidutiniškai per metus iškrinta 6 cm kritulių. Regione dažnai pasitaiko smėlio audrų.
Gyventojai. JAE gyvena apie 4,7 mln. gyventojų (2005 m.). Tik 19% gyventojų yra JAE piliečiai, likusieji – arabai iš kaimyninių valstybių (23%), imigrantai iš Pietryčių Azijos (50%) ir vakariečiai (8%).
Kalba. Valstybinė kalba – arabų, tačiau šalyje plačiai vartojama anglų kalba. Arabiškai kalba toli gražu ne visi. Kadangi šalyje daug imigrantų, paplitusios urdų, hindi, farsi kalbos. Aptarnaujančios sferos darbuotojai dažnai kalba ir kitomis europiečių kalbomis: vokiečių, prancūzų, rusų.
Religija. Dominuojanti religija – islamas. 64% gyventojų yra musulmonai, iš kurių daugiausia yra sunitai. Likusieji JAE gyventojai išpažįsta induizmą (20%), krikščionybę (8%), budizmą (4%) ir kitas religijas (4%).
Šalies valdymas ir politika. Pagal 1975 m. konstituciją, kuri tik 1999 m. paskelbta nuolatine, JAE yra 7 emyratų federacija.
Valgiai. JAE virtuvė yra perėmusi geriausias arabų šalių virtuvės tradicijas. Čia populiari jautiena, ožkiena, veršiena, paukštiena, žuvies bei jūros gėrybių patiekalai. Kadangi dauguma JAE gyventojų yra musulmonai, kiauliena čia nepopuliari. Populiariausi patiekalai: kouzi – avienos kepsnys, keptas kartu su ryžiais; bukhari – aviena, patiekiama su ryžiais ir įvairiais priedais; shawerma – avienos, jautienos arba vištienos kepsnys; kebab – ant anglių kepta marinuota aviena ar jautiena; kofta – maltos mėsos (dažniausiai avienos ar jautienos) kepsniai; arayess – į picą panašus tešlos paplotėlis, įdarytas aviena ir prieskoniais. Kiekviename mieste, dažniausiai pajūrio zonoje, galima rasti restoranų, kurie siūlo žuvies ir kitus jūros gėrybių patiekalus. Labai populiarūs užkandžiai ir salotos, vadinami mezze. Tai fattoush – šviežių daržovių salotos su krutonais; tabbouleh – salotos, pagamintos iš petražolių, mėtų ir smulkintų kviečių; moutabel – padažas, pagamintas iš baklažanų ir sezamų sėklų aliejaus; hommus – žirnių tyrė su įvairiais prieskoniais ir sezamų sėklų aliejumi; burghul – kvietinė ar kukurūzų košė; foul – rudųjų pupelių ir lęšių troškinys; warak enab – vynuogių lapų balandėliai; taip pat mėgstami marinuoti patiekalai ir sūdytos daržovės.
Alkoholiniai gėrimai. JAE – islamiška šalis, tad alkoholinius gėrimus čia draudžiama gerti viešose vietose (išskyrus viešbučių, turinčių licenciją prekiauti alkoholiniais gėrimais, restoranus ir barus). Draudžiama parduoti alkoholinius gėrimus ar juos pervežti iš vieno emyrato į kitą, taip pat vairuoti išgėrus ir netgi neblaiviam pasirodyti viešoje vietoje. Šie sunkūs pažeidimai užtraukia JAE teisės norminių aktų nustatytą atsakomybę. Nepiktnaudžiaukite alkoholiu ir lėktuve pakeliui į JAE. Šardžos emyrate galioja alkoholio draudimo įstatymas, tad čia nėra galimybės įsigyti alkoholinių gėrimų ir draudžiamas jų vartojimas bei laikymas viešbučio kambaryje. Kituose emyratuose alkoholio galima įsigyti viešbučiuose, turinčiuose licenziją prekiauti alkoholiniais gėrimais (ją turi ne visi) ar specializuotoje parduotuvėje (visuose Emyratuose yra tik keletas parduotuvių, kuriose galima įsigyti alkoholio). Ramadano metu netgi viešbučiuose, turinčiuose licenziją prekiauti alkoholiniais gėrimais, alkoholis neparduodamas.
Elektra. Elektros įtampa yra 220 V. Elektros prietaisų kištukai trišakiai. Naudojant prietaisus su standartiniu dvišakiu kištuku, reikalingas keitiklis, kurį dažniausiai galima įsigyti viešbučiuose ar miesto parduotuvėse. Telefonas. Tarptautinis šalies kodas – 971. Platus telefonų automatų tinklas padės pasiskambinti į bet kurį pasaulio kraštą. Automatuose naudojamos monetos arba telefono kortelės, kurių galima įsigyti pašte ir prekybos centre. Pokalbis, naudojantis telefono automatu, pigesnis nei skambinant viešbučio telefonu. Tarptautinis kodas iš JAE – 00. Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti: 00 + 370 + miesto kodas + abonento telefono numeris.
Pinigai. JAE piniginis vienetas – dirhamas (AED). 1 dirhamą sudaro 100 filsų. Cirkuliuoja 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 ir 1000 dirhamų banknotai ir 10, 25 filsų bei 1 dirhamo monetos. Prekybos vietose atsiskaičius už prekes grąža dažnai yra apvalinama ir smulkūs pinigai (filsai) nėra atiduodami. JAE dirhamas yra susietas su JAV doleriu (1 JAV doleris = 3,67 JAE dirhamo). Pinigus keičia daugelis viešbučių, tačiau palankiausiu kursu juos galima išsikeisti bankuose bei valiutos keityklose. Bankų darbo laikas: nuo 8 val. iki 13 val. šeštadieniais – ketvirtadieniais; penktadieniais (o kai kurie ir šeštadieniais) bankai nedirba. Daugelyje viešbučių, maitinimo įstaigų ar prekybos centrų galima atsiskaityti kreditinėmis kortelėmis, be to, pinigus galima išsigryninti bankomatuose.
Parduotuvių darbo laikas. Parduotuvės ir prekybos centrai dirba kiekvieną dieną nuo 10 val. iki 22 val. Didieji prekybos centrai dirba be laisvadienių ir pertraukų, o mažesnės parduotuvės yra uždarytos penktadieniais iki pietų bei užsidaro pietų pertraukai, kuri trunka nuo 13 val. iki 17 val.
Geriamasis vanduo. Vandentiekio vandens gerti nerekomenduojama. Patariama pirkti geriamąjį vandenį, išpilstytą į butelius. Mineralinio vandens galima nusipirkti kiekviename bare, restorane ar parduotuvėje. Arbatpinigiai. Rekomenduojama palikti arbatpinigių aptarnaujančiam viešbučio personalui. Baruose arba restoranuose paliekama apie 10% nuo sąskaitos sumos. Kai kuriuose restoranuose aptarnavimo mokestis yra įskaičiuotas į kainą, tuomet arbatpinigių palikti nereikia.
Apranga. JAE – karšto klimato šalis, tad rekomenduojame rengtis lengvais natūralaus pluošto rūbais bei avėti patogią avalynę. Vakarais atvėsus orui bei kondicionuojamose patalpose patartina turėti šiltesnį rūbą (ypač žiemą). Kadangi tai musulmoniškas kraštas, šios šalies svečiai turėtų gerbti islamo papročius ir tradicijas. Apranga šioje šalyje neturėtų būti provokuojama. Moterims derėtų atsisakyti trumpų, aptemptų ir atvirų drabužių. Lengva sportinė ar paplūdimio apranga nepriimtina istorinėse ir kultūrinėse vietose, valstybinėse įstaigose, restoranuose (ypač esančiuose aukštesnės kategorijos viešbučiuose). Paplūdimio apranga nepageidautina bendrose viešbučių patalpose (išskyrus paplūdimio ir baseino zoną). Paplūdimiuose ar prie baseino draudžiama degintis be maudymosi kostiumų ar be jų viršutinės dalies.
Atsargumas. Visada nešiokite galvos apdangalą, akinius nuo saulės, tepkitės apsauginiu kremu. Bent jau pirmomis dienomis venkite ilgai būti saulėje, nes galite greitai perkaisti. Negerkite labai šaltų gėrimų, nes dėl temperatūrų skirtumo galite persišaldyti arba susirgti angina. Nors JAE – saugi šalis, kurioje apiplėšimai itin reti, vis dėlto saugokite savo pinigus ir pasą, nenešiokite jų vienoje rankinėje ar kišenėje. Pinigus, dokumentus ir vertingus daiktus galite palikti viešbučio seife (kai kuriuose viešbučiuose – už papildomą mokestį). Praradus pasą, formalumus tenka tvarkyti Lietuvos ambasadoje, esančioje Turkijoje arba Egipte. Formalumai visose šalyse tvarkomi lėtai, todėl Jūs sugaišite ne tik nemažai laiko, bet ir turėsite papildomų išlaidų.
Fotografavimas ir filmavimas. Draudžiama filmuoti ir fotografuoti karinius objektus, oro uostus, bankus bei kitus valstybinės paskirties objektus. Griežtai draudžiama filmuoti, fotografuoti ir kalbinti arabes moteris. Norint filmuoti ir fotografuoti vyrus ir vaikus, būtina atsiklausti jų leidimo.
Transportas. JAE įprasta ir patogiausia naudotis taksi paslaugomis. Taksi automobiliai yra baltos ar smėlio spalvos ir turi skiriamuosius ženklus ant stogo. Taksi automobiliai turi skaitliukus, kurie dirba įvairiais kainų režimais, priklausomai nuo taksi kompanijos, atstumo, paros laiko ir savaitės dienos. Dubajaus emyrate yra išvystytas visuomeninio susisiekimo tinklas. Iš Dubajaus į kitus kursuoja autobusai, o nuo 2009 m. pradės veikti ir metro tinklas.
Automobilių nuoma. JAE galima nebrangiai (nuo 30 JAV dolerių parai) išsinuomoti automobilį. Nuomotis automobilį gali asmuo, sulaukęs 21 m. ir turintis vairuotojo pažymėjimą (vairavimo stažas turi būti ne mažesnis kaip vieneri metai). Taip pat reikalingas pasas, kreditinė kortelė arba piniginis užstatas. Maksimalus greitis skirtinguose miestuose, keliuose ir magistralėse nėra vienodas, tad reikia atidžiai sekti kelio ženklus.
Įvežamų daiktų apribojimai. Į JAE galima įvežti ne daugiau nei 200 vnt. cigarečių ir ne daugiau kaip 2 l alkoholinių gėrimų. Į Šardžos emyratą alkoholinius gėrimus draudžiama įvežti. Muitinės tarnyba turi teisę paimti patikrinti įvežamus vaizdo įrašus ir spaudinius, kuriuos po patikrinimo turistai patys turi atsiimti atitinkamoje institucijoje.
Viza. Vykstant į JAE reikalinga viza. Tikslūs pasų duomenys ir užpildyta anketa vizai gauti privalo būti pateikti JAE migracijos tarnybai likus ne mažiau kaip 3 darbo dienoms iki kelionės pradžios (JAE nedarbo dienos yra penktadienis ir šeštadienis). Ypač atidžiai patikrinkite, ar Jūsų pateikti asmens duomenys JAE vizai gauti yra teisingi, nes pateikus ne visus arba netikslius asmens duomenis, viza gali būti neišduota. Mokestis už JAE vizą negrąžinamas, jei asmuo vizos negauna arba jei dėl kokių nors priežasčių ja nepasinaudoja. Pateikus netikslius asmens duomenis turi būti iš naujo kreipiamasi dėl vizos išdavimo ir mokamas atitinkamas mokestis. Esant bet kokiems netikslumams nedelsiant praneškite apie tai kelionių agentūrai, kurioje pirkote kelionę. Pagal JAE migracijos tarnybos reikalavimus, mergina ar moteris iki 35 metų, keliaujanti viena, patenka į padidintos rizikos grupę. Į padidintos rizikos grupę patenkantiems turistams vizos išdavimas gali užtrukti ilgiau nei įprastai ir jų gali būti paprašyta kelionių agentūroje palikti 1500 JAV dolerių dydžio užstatą, kuris bus grąžintas grįžus iš kelionės. Likus šalyje ilgiau nei galioja viza, užstatas negrąžinamas. Atvykus į šalį kiekvienas turistas turi praeiti pro akies skanavimo aparatą – tai papildomas šalies saugumo garantas. „Novaturas“ neatsako už tai, kad neįsigijęs vizos turistas neišvyksta į kelionę, taip pat už pasienio, migracijos tarnybų ar kitų kompetetingų valstybės institucijų priimtus sprendimus turisto atžvilgiu.
Ramadanas. JAE – musulmoniškas kraštas, tad čia griežtai laikomasi islamo tradicijų bei reikalavimų. Šalies svečiai turėtų gerbti islamo papročius, ypač per vieną iš didžiausių musulmonų religinių švenčių – Ramadaną. Ramadanas yra devintasis mėnuo pagal islamo mėnulio kalendorių. Jo metu musulmonai apie 30 dienų nuo saulės patekėjimo iki nusileidimo privalo susilaikyti nuo valgymo, gėrimo, rūkymo bei lytinių santykių. Ramadano metu besilankantiems šalyje turistams taip pat draudžiama dienos metu valgyti, gerti ar rūkyti viešose vietose. Visuose emyratuose uždrausti muzikiniai renginiai (pilvo šokių pasirodymai, gyva muzika, diskotekos, naktiniai klubai ir kt.). Beveik visi restoranai, barai ir prekybos centrai dienos metu yra uždaryti ir atsidaro apie 18 val. Alkoholiniai gėrimai Ramadano metu neparduodami (kai kuriuose viešbučiuose jų galima užsisakyti pasinaudojus kambarių aptarnavimo paslauga).